Instytut Wydawniczy Latarnik

Marcin Szczygielski

Marcin Szczygielski

Pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz (ur. 1972r.), dyrektor artystyczny Instytutu Wydawniczego Latarnik, autor okładek wszystkich książek wydawanych przez Latarnika.

Przez sześć lat był związany z miesięcznikiem Playboy Edycja Polska, w którym w latach 1998 – 2000 pełnił funkcję dyrektora artystycznego. W latach 2000-2002 pracował jako dyrektor kreatywny portalu internetowego Ahoj.pl (był autorem oryginalnej kampanii reklamowej), a następnie został dyrektorem kreatywnym wydawnictwa Gruner + Jahr Polska, gdzie stworzył makietę powstającego tygodnika „Gala” oraz modernizował makiety graficzne istniejących w ramach wydawnictwa tytułów.
Jego prace publikowały pisma Playboy, Voyage, Newsweek, Pani, Olivia, Rodzice, Auto Plus, a miesięcznik Fantastyka zamieścił obszerny wybór jego grafik (Fantastyka 02/2001).

Jako dziennikarz związany z tygodnikiem Wprost, w którym przez dwa lata prowadził rubrykę Top TV oraz miesięcznikiem Playboy, gdzie publikował teksty poświęcone architekturze wnętrz i wzornictwu. W kwietniu 2007 został redaktorem naczelnym miesięcznika Moje Mieszkanie.

Pracował też w telewizji Canal+ (Nigdzie indziej) a w TVN współprowadził program Pokojowe rewolucje, poświęcony projektowaniu wnętrz.
Jako pisarz zadebiutował powieścią „PL-BOY czyli dziewięć i pół tygodnia z życia pewnej redakcji. Jej sukces zachęcił go do napisania kontynuacji – „Wiosna PL-BOYA czyli Życie seksualne oswojonych.

W grudniu 2004 Szczygielski zaskoczył wielbicieli cyklu o „PL-BOYU” książką… kucharską. „Kuchnia na ciężkie czasy” zawiera 700 przepisów jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w czasach kłopotów z domowym budżetem, kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego.

W 2005 roku ukazała się kolejna powieść Szczygielskiego, poświęcona mediom pt. „Nasturcje i ćwoki”. Tym razem bohaterkami książki są redaktorki z miesięcznika dla kobiet. Jej kontynuacją jest wydana jesienią 2006 roku książka „Farfocle namiętności.

W listopadzie 2007 nakładem Latarnika ukazała się jego piąta powieść – Berek”. Jej teatralna adaptacja przygotowywana jest przez Andrzeja Rozhina dla warszawskiego Teatru Kwadrat. Premierę przewidziano w grudniu 2008. W rolach głównych wystąpią Ewa Kasprzyk i Paweł Małaszyński.

Od 2009 roku Marcin Szczygielski pisze również dla dzieci i młodzieży. Jego książki Omega”, „Za niebieskimi drzwiami” oraz Czarny młyn” otrzymały wiele nagród w tym GRAND PRIX i I miejsce w kategorii książek dla młodzieży w wieku 10–14 lat w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. W listopadzie 2011 roku ukazał się zbiór jego dramatów zatytułowany Furie i inne groteski” oraz powieść Poczet królowych polskich”.

Instytut Wydawniczy Latarnik

im. Zygumnta Kałużyńskiego

Biuro czynne pon.- pt.

w godz. 10:30 – 16:30

Biuro Handlowe i odbiór zamówień

ul. Cypryjska 89, 02-761 Warszawa

tel/fax: 22 614 28 34

e-mail: sklep@latarnik.com.pl

www.latarnik.com.pl